Bavul Hazırlama Sanatı

Seyahat etmek her ne kadar bir çoğumuzun tutkusu olsa da bu aktivitenin çok da bahsedilmeyen bir karanlık yüzü vardır. Biletinizi aldınız, otel rezervasyonunuz tamam, hatta her güne bir program bile ayarladınız. Ertesi gün yola çıkıyorsunuz ve işte kabus kısmı da tam olarak burada başlıyor. Hangi bavulunuzla gideceğinizden başlayarak, hangi kıyafetlerinizi ne kadar götüreceğinizle devam eden, onları bavula buruşturmadan sığdırabilme çabasıyla doruğa çıkan ve varış noktasına ulaşıp o bavulu açıncaya kadar sizin için adeta bir kumar olan, “bavul yapma” kabusundan bahsediyoruz.

Sizler için Alkon Group olarak, bu çok da hoş olmayan süreci bir nebze kolaylaştıracak ve seyahate çıkıyor olmanızın heyecanından almayacak bir bavul yapma rehberi hazırladık.

Bavul Nasıl Seçilir?

Havaalanında bavul beklemek tartışmasızdır ki seyahat eden popülasyonun yüzde 90’ının kabusudur. Hem çok uzun süren hem de bavulunuz kayboldu mu kaybolmadı mı diye anlık bir adrenalin yaşatan, çoğumuzun kaçmak istediği bir süreçtir. Kabin bagajları ise bu konuda her zaman yolcunun kurtarıcısı olur. Her ne kadar Alkon Group olarak bu bavul çeşidini tercih etmenizi önerecek ve sizi bu boyuta sığdırabilecek önerilerde (birazdan bahsedeceğimiz) bulunmaya çalışacak olsak da gerçekçi bir dünyada bu her zaman mümkün olmuyor. Böyle durumlarda ise benimsenecek felsefe kesinlikle “ne kadar küçük, o kadar iyi” olmalıdır. Hem mobilitenizi zorlamayacak hem de kapladığı alanla sizi bunaltmayacak bavullar en iyi dostunuz olacaktır.

Peki bavulunuzu seçtiniz. İkinci aşama ne götüreceğinize karar vermek…

 Liste hazırlayın

Başlamadan ilk önce kendinize bir liste hazırlayın.Hava durumu nasıl olacak? Nasıl seyahat edeceksiniz? Nasıl aktiviteler planladınız? Bunları temel alın ve hava/program değişimi gibi ortaya çıkabilecek acil durumlar için de ufak bir hazırlık yapın. Packinglistonline.com size bu tarz sorular sorarak liste hazırlamanıza yardımcı olacak harika bir araç. Bu listeyi seyahatte yanınızda götürmeyi unutmayın, bavulunuzu toparlarken de size yardımcı olacaktır.

 Yaratıcı olun

Seyahatte yapacağınız kombinleri, her şeyle uyabilecek, daha basic parçaları temel alarak oluşturun. Bu parçaları kullanacağınız aksesuarlarla her seferinde başka bir kombine dönüştürebilirsiniz. Bavulunuzda daha az yer kaplayacak olan aksesuarlar, minimum alan harcayarak maksimum styling yapmanızı sağlayacaktır.

 En son ve en zor aşama; yerleştirme…

Herkes için işin en zor kısmı tartışmasız budur. Hem fiziksel hem psikolojik olarak enerji harcanılan bu aşamada en büyük bavulların bile o an gözünüze sırt çantası gibi gözükebildiği elbette olmuştur. Bir yandan küçük bavul taşımanın pratikliğinin cazibesi, bir yandan da seyahatte kıyafetsiz kalma ya da götürdüğünüz kıyafetlerin buruşması korkusundan gelen, büyük bavullara karşı boyun eğmişlik… İkisinin orta yolunu bulmak ise, birkaç katlama ve yerleştirme tekniğiyle mümkün. Elbette gideceğiniz yere, kalacağınız gün sayısına göre götüreceğiniz kıyafet sayısı artacak ve farklı tekniklere başvurmanız gerekecektir. Bizim sizin için hazırladığımız öneriler, 3-4 günlük bir şehir tatili için yanınıza alacağınız küçük bir bavulu yerleştirmede size faydalı bir rehber olacaktır;

 

Bavul Listesi:

 • 1 çift formal ayakkabı
 • 1 çift günlük ayakkabı
 • Çorap
 • İç çamaşırı
 • Kazak/Sweatshirt
 • Tıraş çantası
 • 2 tane pantolon
 • 2 tane tişört
 • 2 tane gömlek
 • 2 tane kemer
 • 1 tane ceket

 

İlk önce ayakkabı ve çoraplarla başlayın. Çoraplarınızı rulo yaparak ayakkabılarınızın içine yerleştirin. Bu aynı zamanda ayakkabılarınızın zarar görmesini de engelleyecektir. Daha sonra bir çift sol tarafa diğer çift de sağ tarafa gelecek şekilde bavulun iki kenarına yerleştirin.

Ortadaki boşluğa, kazak vb. hacimli parçanızı, üstüne de tıraş çantanızı yerleştirerek kendinize düz bir zemin hazırlayın. İki pantolonunuzu da enden ikiye katlayın. Birinci pantolonu diz kısmından yukarıya kadar (diz kısmından aşağısı bavulun kenarından sarkacak) ayakkabıların ve ortadaki parçanızın üzerine yerleştirin. İkinci pantolonu da aynı şekilde, ters yönde yerleştirin. İlk önce birinci pantolonun, ardından da ikinci pantolonun kenardan sarkan yarılarını içe doğru, bir pantolon diğerinin üstüne gelecek şekilde katlayın. Buruşabilecek parçalarınız bu zeminin üstünde güvende olacaktır.

Güvenli zemininizi hazırladıktan sonra, tişörtlerinizi ve ardından gömleklerinizi yerleştirin.  Yanlarda kalan boşluklara ise kemer ve iç çamaşırlarınız rahatça sığacaktır. Kemerlerinizi yer kaplamadan yerleştirmenin bir diğer püf noktası da onları açarak bavulun boş kalan kenarlarına, bavulu çerçeveler gibi yerleştirmektir. Final olarak da ceketinizi (kesimine göre enden veya boydan) en fazla ikiye katlayarak en üste yerleştirin. Evet, artık bavulunuzu kapayabilir ve seyahate gidiyor olmanın tatlı heyecanını sürebilirsiniz.

Bu karmaşık gözüken ama uygulaması kolay tekniklerin bavul yapmaya karşı yaklaşımınızı tamamen değiştireceğini düşünüyoruz. Umuyoruz ki yardımcı olabilmişizdir.