SÖYLEŞİ: MONSIEUR ALAN SCHIMEL

Lüks zamansız olmalı ve kreatif yanını yansıtmalı.

Monsieur Alain Schimel ZILLI' nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı, aynı zamanda üst segment moda endüstrisinde uzun yıllara dayanan önemli bir kariyere sahip. Schimel ile köklü markası ve lüks tüketimi üzerine konuştuk.

 

Ayça Oskay: İtalyan terzi Teofilo Zilli ile nasıl tanıştınız ve Zilli markası dünyanın önde gelen Fransız markalarından biri olmak için nasıl yollardan geçti? 

Zilli: Trefilo Zilli ile 1965 yılında Lyon'da tanıştım ve çalışmalarına hayran oldum. Bir terzi atölyesi vardı ve 2 kişiyle çalışıyordu. Atölyesine yatırım yapmaya karar verdim ve Zilli'yi hayata geçirdik: en iyi kumaşların ve derilerin kullanıldığı şık ve sportif erkek giyimi koleksiyonu. Hikaye böyle başladı, ve yenilik, risk alma, biraz delilik ve bolca fantazi ile devam etti. Önce eşim Roberta'nın, sonra da çocuklarımızın desteği ile atölyemiz genişledi, yeni pazarlara açıldık, yeni tasarımlar geliştirdik ve farklı materyaller kullandık. Zilli şimdi lüks sportif şıklığı tek bir amaca odaklanarak üretiyor: kültüre ve kaliteye sadık kalmak. Uluslararası markamızdaki gelişmeler deri ve kürk tasarımlarına ek olarak hazır ve özel üretim gömlek, takım, ayakkabı, çanta, kravat, deri ürün, valiz ve örgü koleksiyonları üretmemizi sağlıyor.

 

 

İtalya ve Fransa lüksten sanata, modadan gastronomiye birçok açıdan sürekli kıyaslanır. Roma, Paris ve Lyon'da bulunuyorsunuz fakat İtalya sizin için kariyer anlamında çok önemli. Bu farklı yaşam ve çalışma tarzlarının pozitif yanları neler?

Zilli Fransız kanıyla gurur duyuyor fakat İtalyan tarzından da etkilendiği çok nokta var. Eşim ve annem İtalyanlar. Üretimimiz özel olarak Fransa Lyon'da ve İtalya'da (Bergame ve Milan) yapılıyor. Pazarlama bilgimiz Fransa ve İtalya atölyelerimiz tarafından paylaşılıyor ve her bir üretim noktasının farklı uzmanlıkları var. Lyon atölyesi "laboratuar" olarak kullanılmaya devam ediyor, burada deriler, kürkler, ceketler, dış giyim, deri kıyafetler, kemerler ve kravatlar üzerinde çalışıyoruz. İtalya atölyesi ise gömlek, takım, kot, örgü ve ayakkabıya odaklı çalışıyor. İtalyan ve Fransız tarzlarının harmanlandığı bu ortam tüm atölyelerimize hakim ve sürekli yenilenen tarihimizi ve kreasyonlarımızı besliyor. Aynı zamanda Zilli sanatsal ve kültürel aktivitelere de hakim. Lyon'daki “la Biennale d’Art Contemporain de Lyon” bienali ve Roma'daki Villa Médicis'in resmi sponsoruyuz.

Monsieur Schimel, markanın kurucusu ve başkanı olmanızın yanı sıra, aynı zamanda National Order of Merit temsilcisisiniz. Şirketinize Ekonomi Finans ve Endüstri Bakanlığı tarafından hazır giyim ve moda tasarımı kategorisinde "Geleneksel Firma" ödülü verilmiş. Bir uzman ve en önemli kilit yöneticilerden biri olarak lüks marka yönetimi konusundaki tavsiyeleriniz neler? 


Lüks artık günümüzde tekrar tanımlanıyor: zamansız olmalı ve kreatif yanını yansıtmalı. Üst segment markalar köklerine ve değerlerine geri dönerken farklarını ortaya koymalı ve kusursuz müşteri hizmeti sunmalılar. Geleneğe geri dönmek kesinlikle klasiğe dönmek anlamında değil, tersine hala farklı olmalıyız, fakat bunu zekice yapmalıyız. Müşteri ürünü alırken yaklaşımınızı anlamalı. Günümüzde orta segment markalarda kalite artıyor dolayısıyla müşteriler üst segment üründen mükemmeliyet, limitli sayıda ürün, orjinallik ve dayanıklılık bekliyor. Kusursuzluğun zirvesi.

 

Markanın kimlik değerleri nelerdir, sizin tabirinizle "güçlü" DNA'nın bileşenleri nelerdir? 
Orjinallik, atılganlık, hedonizm, mükemmeliyet ve sürdürülebilirlik Zilli'nin sahip olduğu temel değerler.

 

Erkek giyiminde kullanılan ve nadir bulunan çinçila, devekuşu, timsah, piton, vizon gibi egzotik materyaller Zilli'nin tasarım ve becerisinin vazgeçilmez bir parçası. Kişiye özel tasarım ve özel sipariş için seçenekleriniz neler? 


Kişiye özel ürün üretimi Zilli'nin genlerinde var. Müşterilerimizin ölçü üzerine özel yapım deri ihtiyaçları için en baştan beri Lyon atölyemizde hizmet veriyoruz. "Erkek için Haute Couture" hizmetimizde her bir parça baştan sona bir kişi tarafından yapılıyor.

Aynı zamanda Paris, Milan, Londra ve New York butiklerimizde kişiye özel gömlek hizmeti sunuyoruz. Bu hizmet müşterilerimize alışık oldukları servisi sağlıyor. Müşteri farklı yaka ve kol modelleri seçebiliyor ve Avustralya sedefi veya parlak düğmeleri de isteğine göre şekillendirebiliyor. İsimlerinin baş harfleri gömlek üzerine el nakışı ile işlenebiliyor.

Kişiye özel çalışmalar Zilli'nin 40 yıldır her gün yaptığı işler. Bunların arasında müşterinin isminin ilk harflerinin basıldığı devekuşu derisinden masa aksesuarları, kürk battaniye veya koltuk örtüleri ve araba koltuklarının deri kaplanması gibi örnekler var.

 

Lüks markaların son yıllardaki hedefleri ve lüks müşterisinin yaklaşımı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? 
Bence günümüzde üst segmentte servis de ürün kadar önemli. Müşterilerimiz ürünlerden kısıtlı sayıda ürettiğimiz ve elde üretim yaptığımız için bizi seçiyorlar. Kusursuz servis ve özel ilgiyi de takdir ediyorlar. Onlara bir hayat tarzı sunmalı, Zilli felsefesini keşfetmeye davet etmeli ve hayallerini gerçekleştirmeliyiz.

 

Ürünleriniz özellikle Fransa ve İtalya'da üretiliyor. "Erkek için Haute Couture" ürünleri tek bir kişi tarafından yapılıyor. Üretim sürecinizi ve yeni teknikleri nasıl geliştirdiğinizi bize anlatır mısınız? 


Atölyemin sırlarını size söyleyemem! Atölyelerimizin ve çalışanlarımızın hazinemiz olduğunun farkındayım. Pazarlama ve üretim bilgisinin paylaşılması ve aktarılması çok önemli, bu yüzden sıkı bir eğitim sürecimiz var. Aynı zamanda kumaşlarımızın seçimine de çok özen gösteriyoruz, kumaşlar kıyafet üretiminin temel taşları.

 

Moda dünyasında çok fazla sorumluluğunuz var, bu da en iyi markalarla işbirliği yapmanız gerektiğini gösteriyor. Rixos President Astana içerisinde mağazanız var, Rixos Grubu ile olan işbirliğiniz ile ilgili neler söyleyeceksiniz? 
Lüks pazarda yüksek potansiyeli ve müthiş bir seyri olan Rixos Grubu'yla ilgili oldukça pozitif olduğumuzu söylemeliyim. Bu yüzden Zilli, grup ile işbirliği yapma kararı aldı ve güven duydu. Grup Astana'daki pozisyonunun yanında Türkiye ve diğer ülkelerde de çok iyi yerlere sahip.